Kukoricázzunk együtt!
Úgy az igazi, mikor a sok kicsi kéz összedolgozik, s együtt morzsolják a kukoricát.
Elevenítsük fel ezt a szép néphagyományt, már kicsi kortól kezdve ismerkedjenek meg az óvodások ezzel a csodálatos haszonnövényünkkel. Egy fontos gabonanövény, amit az egész világon termesztenek. Emberi fogyasztás mellett állati takarmányként és ipari alapanyagként is használják. Miden része hasznosítható. A szemek és a kukoricaszár is. Régen, amikor a hosszú őszi és téli estéken a felnőttek összegyűltek kukoricát fosztani, a gyermekek a meleg kemence mellett, a kukoricacsöveket takaró levelekből /csuhéból/ babákat, állatokat és játékokat készítettek. Mivel akkoriban még kevés készen kapható játék volt, a gyerekek a felnőttek segítségével a természet kincseiből valósították meg elképzeléseiket. Sok népművészeti remekmű is született. Karácsonykor a természetes anyagokból készültek a fára díszek, jászol és csuhébabák.
Csütörtöki napon az új óvodánk előterében kiállítást rendeztünk. Képeket, tárgyakat, morzsolót, szakajtót, s sok-sok érdekes dolgot nézegethettek meg a gyerekek. A tornateremben több játékos feladatot is kipróbálhattak a csoportok, csutkával kapcsolatos játékokat játszhattak. Rövid kisfilmen a kukorica nagyüzemi betakarítását néztük meg csoportonként.
Délutáni programunk játszóházzal zárult. Csuhéból, csutkából lehetett alkotni a szülőkkel közösen. Remélem, hogy ezt a napot emlékezetessé tudtuk számukra varázsolni, sikerült bennük egy magocskát, az alkotás magját elültetni. Jövőre már kukoricafőzéskor félreteszik a szebb leveleket.
Perkáta, 2024.11.18.
Póth Ágota
óvodapedagógus